Tik.la -Url Shortener in best way-Fast, Easy, Short

Tik.la Url Kısaltmaya giden en iyi yol sloganı ile sektöre girmiş olan tasarımı ve programlaması tarafımdan özenle yapılan yeni projem.

Aslına bakarsanız tik.la geçtiğimiz senelerde sektöre girdi.Ancak Türkçeydi ve gelişmiş özellikleri vardı.Üzülerek söylemeliyim ki bu 2 tane güzel özellik Türkiye Pazarının garipsediği bir şey olsa gerek geçtiğimiz 2 sene içerisinde herhangi bir başarıya ulaşamadı.Ancak…

Çok güvendiğimiz bu projemiz nerede hata yapmıştı.Hiç kimse taktir etmiyor.Kimse paylaşma gereği bile duymuyordu.Çoğu kişi zaten anlamıyordu.bit.ly, fur.ly,is.gd vs,gibi servisleri kullanıyor…Nedendir ki Türkçe ve Türk Mühendislerinin yaptığı projeler/işler bu ülkede para etmez …

Çok düşündüm/düşündük.Konu ile ilgili neler yapabiliriz diye,nerede hata yaptık diye düşünürken aklımıza çeşitli fikirler geliyordu.

Biz internet girişimcileri nasıl bir yol izlemeliyiz ki, projelerimizi tanıtarak başarıya veya başarısızlığa ulaştırabilelim.

İnternet üzerinde okuduğunuz girişimcilik yazıları, inanıyorum ki sizi düşünceden düşünceye sürüklemiştir.Ancak bu yazıları okuyarak çok fazla ümitlenmek doğru değildir.Tüm girişimcilerin şansı çok çok çok yaver gitmez ise projeleri tutmayabilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;

Sanal dünyada ; doğru yerde, doğru zamanda, doğru hedef kitleye, doğru proje ile yaklaşanlar başarıya ulaşabiliyor.

O zaman http://tik.la -Tik.la Url Shorter Projesi için bu saydıklarımdan ya hepsi yada bir kaçı eksikti.Bu eksiği değerlendirmeye koyulduk.Değerlendirmelerimiz sonucunda tik.la projesinin hedef kitlesi uluslar arası olmalı kanaatine vardık.Aslında Türkiye pazarında da söz sahibi olabilmek için öncelikle uluslar arası pazarda rating alıp sonrasında ister istemez vatanımızda da meşhur olacağımızı düşündük. 🙂

Nitekimde 2009 Haziran ayından itibaren  tik.la yı yenibir arayüz ile sıfırdan yazarak 2009 ağustos ayında http://tik.la adresinde yayına açtık.Açmamızla beraber önceden hesapladığımız twitter.com, facebook.com gibi sosyal paylaşım platformlarında paylaşmaya başladık.

Şans eseri bir meslektaşımız ile karşılaşmamız, bizim için çok yerinde bir durum oldu.Sanmayın ki yüzyüze bir görüşme bu.Sadece Twitter hasabım üzerinden gönderdiğim bir mesaj. Saolsun twitter hesabı üzerinden onunla paylaşmış olduğum

Tık•la / url shorter in best way / Fast • Easy • Short / http://tik.la -http://tik.la/

ibaresi ile twitter statusünü günceldiği zaman takipçisi olan 226 kişinin profillerinde tik.la nın reklamı yapılmış oldu.Friendfeed sitesindeki profil sayfasından da yayınlamış olabilir.Twitter ve friendfeed eşdeğer çalışabiliyor. http://tik.la/ke adresine tıklayarak friendfeed sayfasını görebilirsiniz.

Sonrasında bir şekilde, teknoloji bloklarından http://www.killerstartups.com sitesinde Tik.LA Url Kısaltma Servisi ile ilgili bir yazı yazdı.Yazı;

So many URL shorteners have been released over the past month alone that I feel any new one is nothing but a tiny drop that falls into the ocean. Still, it is our duty to cover them as they surface for the mere reason that notwithstanding how useful or innovative they turn out to be or not, a new service is always a new service, and something which always entails a certain effort on the programmer(s).

The URL shortener I am reviewing right now goes by the name of Tik.la, and it is far too bare to make a lasting impression. For example, it has no option for tracking the performance of your links as they are spread around. Actually, the site does not even include an “About Me” section, so that even the identity of the ones behind it is kept in the dark.

Conversely, the site does two things right: A) It creates extremely short URLs, and B) It is really fast. Still, I would like to see if the URLs keep on being that short over time. After all, only about 170 URLs had been created when I tried it out.

As you can see, I am not overly enthusiastic as regards this service. That was only to be expected – the market is so saturated that becoming thrilled at this is like being overjoyed when a new “Friday The 13th” movie is released. It does it bit, granted, but it is fair to say we are all on the lookout for something that provides us with something more.

Bu yazıdan sonra bir çok sitede insanlar bloglarında bizim tanıtımımızı yapmaya başladı.Hatta Arapça bir sitede bile tik.la yı görmek beni çok mutlu etti:)BKZ. http://tik.la/8B

Bunlar beni başta olmak üzere projemde ki herhangi bir şekilde işin ucundan tutan herkesi çok mutlu ettiğiniz söyleyebilirim.

Tabiki tik.la yı her zaman türk internet kullanıcıları için düşünüyor ve kullanımını yaygınlaştırmak istiyoruz.Ancak bu çok mümkün gibi durmuyor.WebRazzi gibi bloglara tik.la ile ilgili bir kaç mesaj gönderdik.Ancak ya ellerine ulaşmadı yada gereksiz gördüler.Bizde bu yüzden siteyi ingilizce olarak uluslar arası çalıştırmayı ön gördük.Türkiye üzerinden girenleri gün ve gün inceliyorum.Dünya’nın çeşitli yerlerinden giren kullanıcı sıralamsında şu an 4.sırada.İlk Sırada United States ibaresi çok ta hoşuma gitmiyor.İstedim ki Türkiye , siteye giren ülke sıralamasında ilk sırada olsun.Umuyorum ileri zamanlarda tik.la ya yeni özellikler ekledikçe Türkiye üzerinden de internet kullanıcılarının ilgisini ve beyenisini kazanırız.Url Kısaltma belki ufak bir konu ama biz diğer örneklerden tamamen bizim geliştirdiğimiz algoritma ve tasarım anlayışımızla sıyrılmayı düşünüyoruz.

Yerli malı yurdun malı,herkes onu kullanmalı.

Url Kısatma Servisi :TIK.LA

Made in TURKEY 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.