FrontPage 2003 Nedir?, Ne değildir?

Microsoft Office FrontPage 2003Web tasarımı ile ilgili Bir program olan frontPage yazımını, frontpage98 adı ile ilk defa tanıdım ve sevdim.

O zamanlar muadili olan Dreamweaver’dan belkide daha meşhur olan program, web dünyasında(en azından bulunduğum yakın çevrede:)) dreamweaver cılar-frontpage ciler savaşına neden olmuştu.

Dreamweaverın herşeyi ben yaparım tavrına karşı frontpage de ise herşeyi sen yap, ben yardım ederim demesi beni etkileyen en büyük özelliklerinden birisi olmuştur.

Söylemek istediğim, aslına bakarsanız Dreamweaver biraz daha komplike çalışması ile sanki gereksiz özellikler barındırıyormuş gibi geliyordu.Bu yüzden doksanların sonunda bir karar vererek Frontpage’i seçtim.Çünkü yazmayı ve kendimi geliştirmeyi seviyordum.Çünkü FrontPage’in ; Sınırları ve kapalı kapıları yoktu.Gayet Esnekti.

Web Tasarım için en iyi araç olduğu fikri aklımdan hiç çıkmadı.

Benim yerime yazmasına, hiç anlamadığım bilmediğim bir sürü ıvır-zıvır kodun, sayfamda çalışıyor halde olmasına gerek yoktu.

Ben yazardım, çalıştırırdım, sonunda ben yaptım derdim.

Sizde aynı düşüncede iseniz frontpage ‘de sizin için biçilmiş kaftandır.Belki de bu sayfayı okuyorsuz ama burda ne anlatıldığına karşı fikir oluşmuyorsa kafanızda sizin için konuyu birazdaha açayım 🙂

Her 2 programda birer metin editörüdür.Metin Editörü dediğimiz hadise ,HTML yazarken ,web tasarımı için biçilmiş kaftandırlar.

Tabi ki sadece HTML ile kısıtlanmış bişi değildir frontpage.FrontPage 2003 ile Active Server Page (ASP), DHTML, Hyper Text Markup Language (HTML), JavaScript, VBScript, XHTML, Php (Personal Home Page), gibi bir çok web teknolojisi konusunda işlem yapabilirsiniz.

Ancak günümüzde frontpage artık yerini ExpressionWeb denilen yine Microsoft ‘un geliştirdiği başka bir programa bırakmıştır.Ancak bu programla ilgili söyleyeceklerim çokta iç açıcı değil.Gereksiz özellikler ile şişirilmiş, şaka gibidir ki asp desteğini bitirmiş, sözde yeni teknolojilere uyum sağlarken eskiye kesinlikle paye vermeyen bir yapıda olması beni bu programdan itmiştir.

Şayet kullanırsanız Save As… özelliği altında .ASPX gibi .XML gibi bir sürü kaydetme biçimi olması yanı sıra , Cağnım Asp ‘yi bir türlü görmek mümkün olmamıştır.

FrontPage

Tabiki çok sevmesekte tekeli elinde bulunduran Microsoft ‘a saygı duymak gerekliliği karşı konulmaz bir gerçektir.İnternet çağının gereksinimlerini bilen Microsoft, bu alanda gaddarca yatırımlar yapsa da, her şeyi son kullanıcıların daha iyi bir İnternet deneyimi yaşayabilmeleri üzerine kurmuştur.Kötü olan tarafı ise devamlı biz programcıları anvele edecek şekilde teknolojileri değiştirmesidir.

Şu an bir çok programcı ve tasarımcı alışkanlıklarını değiştiriyor ve yeni teknolojilere devamlı surette ayak uydurmaya çalışıyor. MERHABA DÜNYA 🙂 başlıklı yazımda da dediğim gibi bizler doktorlar gibiyiz.Devamlı okuyup öğrenmek zorundayız ki sektöre ve gelişen bu olgulara yabancı kalmayalım.Yoksa bu sektörde barınamaz ve iş yapamaz hale geliriz.

 

FrontPage 2003 Nedir?, Ne değildir?” üzerine bir düşünce

  1. nursing homes

    Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.