Merhaba Dünya :)

Kocaman bir ” merhaba ” …

Uzun bir süredir bir blog açma fikri aklımda vardı.Ancak işlerimin yoğunluğu ve kişisel gelişimime ayırdığım zamandan arta kalan sürede, uyuma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarımı karşılayabiliyordum. 🙂 .Bu yüzden artık “Yapacak Bişi Yok ” diyerek kendime vakit ayırmak için zaman beklemek yerine bi şekilde zaman yaratmayı seçtim.İşlerimin en yoğun olduğu zamanda ve malumunuz küresel kriz ( ekonomik kriz ) gibi bir sürü etken ortada kol gezerken ,bunları hiçe sayarak bir şeyler yazmaya, bu internet mecrasında(buna bir çok kişi sinir olur) eski günlerdeki gibi bir çok bilgi alışverişi yapmayacak, Türkiye’nin internet çağındaki konumunu bir nebzede olsun katkı sağlamaya çalışacağım.

Aslında ilk blogumu 1998 senesinde gitar-tr.com/uea adresinde açtım.O zamanlar bu melete kişisel site derlerdi.Şayet sayfayı gezmek gibi bir hata yaparsanız sayfada benim 1998 senesinde yazmış olduğum bir biyografimle karşılaşırsanız.Okunası bir şey olmadığını söyleyebilirim. 🙂 “O zamanlar gayet güzel yazı , bugün baktığımda ne kadar da saçma geldi.”Sizlerden ricam o zamanlar ortaokul öğrencisi olduğumu göz ardı etmeyip beni ayıplamamanız 🙂

Bu blog açma fikri; aslına bakarsanız bir çok kişinin sabırla bloglarında yazılar yazıp fazlası ile idealist davranmaları.Uzun süredir gözlemlediğim bu konu beni çok şaşırtmıştı.Bu yüzden internet mecrası üzerindeki hayatımın 14 yılını kutladığım şu senede ,ciddi bir şekilde blog yazma kararı verdim.Aklımda uzun süredir olan bir düşünce ,bu etken silsilesi içerisinde parıldıyordu…Benden sonra gelicek arkadaşlarıma çok emek ve zaman harcadığım konular hakkında bir şeyler gösterebilmek ve onların en azından benim kadar yorulmasını istemiyorum.

Bu blogda;

  • 1996 senesinden bu yana HTML (Hyper Text Markup Language),
  • 1996 senesinden bu yana Adobe Photoshop,
  • 1998 senesinden bu yana ASP (Active Server Page),
  • 1998 senesinden bu yana JavaScript ve VBScript,
  • 2000 senesinden bu yana DHTML , XHTML ve CSS(Cascading Style Sheets),
  • 2000 senesinden bu yana Macromedia Flash ve sonradan Adobe Flash,
  • 2000 senesinden bu yana Macromedia FreeHandMX 11
  • ve ne zamandır  haşırneşir olduğumu kestiremediğim, QBasic-VisualBasic’ den, Access, Mssql, Mysql ve Microsoft ürünlerine , en önemlisi network ve sunucu bilgilerine (IIS,DNS,Merak Mail Server,Tcp/IP /Fiber Network vs…)herşeyi yeri ve zamanı geldikçe paylaşmaya çalışacağım.

Atlamadan geçmeyeyim.Yeni teknolojiler hakkında da bilgiler sunacağım.

İnternet Programcıları ,Tasarımcıları ve Geliştiriceleride sabah kalktıklarında bu hızlı dünyada  değişiklikler olmuş olabilir.Bu yüzden her gün eklenen yeni bilgileri yine blog’ umda paylaşıyor olacağım.

Evet Ben Bir İnternet Geliştiricisiyim.Belki bunu çok sık duymuyorsunuz.Belkide hiç duymadınız. 🙂

İnternet Programcısıyım diyemiyorum ,grafik(Matbuat,Kurumsal Kimlik,Web Tasarım)ve animayon(Advargame,Banner,Flash Introlar,Flash Siteler) işleri ile uğraşıyorum.Grafikerim diyemiyorum internet tabanlı projeler programlıyorum,sistem yöneticisiyim diyemiyorum,Görsel Yönetmenlik ve Programcılık yapıyorum…Kısaca ” Ne İşle Meşgulsünüz ? ” sorusuna bende bilmiyorum diyorum 🙂 Ama çoğu zaman ;

WebMaster ‘ım ,Web Sayfası yapıyorum…

demek daha yerinde olduğunu düşüyorum.

 

Şuan MetroMedya Dijital Reklam Ajansında  web tasarım , web yazılım , iphone uygulama tasarımı , iphone uygulama geliştirme , e-ticaret sitesi yazılımı ve tasarımı , google arama motoru optimizasyonu , advergame – micro site tasarımı , banner tasarımı ve portal tasarımları , kiosk tasarımıatm tasarımılogo tasarımıkurumsal kimlik tasarımıAlan Adı Tescili ( Domain ) , Hosting gibi konularda çalışmalarımı sürdürüyorum.

ingilizce’de “hello world” olarak yazılır.ayrıca programlama dilleri ile ilgili kitapların besmelesidir.:)

Asp ‘de ;

[sourcecode language=”vb”]
<%response.write (“hello world”)%>
[/sourcecode]

veya

[sourcecode language=”vb”]
<%=(“hello world”)%>
[/sourcecode]

şeklinde ,
Php ‘de;

[sourcecode language=”php”]
<? php
echo “hello world”;
?>
[/sourcecode]

veya

[sourcecode language=”php”]
<? php
print “hello world”
?>
[/sourcecode]

assembly ‘de;

[sourcecode language=”css”]
.model small
.data
str db ‘hello world’,13,10,’$’
.code
mov ax,@data
mov ds,ax
mov dx,offset str
mov ah,09h
int 21h
mov ah,4ch
int21h
end
[/sourcecode]

>c++’da;

[sourcecode language=”css”]
#include
<iostream>
using namespace std;
int main() { cout << “hello world”; return 0; }
[/sourcecode]

java’da;

[sourcecode language=”css”]
public class hello { public static void main(string args[]) { system.out.println(“hello world”); } }
[/sourcecode]

şeklinde yazılabilecek cümledir. neden hello world olduğu ise çoğu kez “yeni bir dil, yeni bir dünya” mantığı ile açıklanmıştır, bana göre saçmadır.:) Son olarak bu kısa bilgi ile bitireyim bu kadar gevezeliğin yanında ilk faydalı hareketi yapmış olayım dedim…Göründüğü üzere Asp ile herşey çok kolay…allah hepimizi assembly ‘den korusun…:)

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.