GateKeeper Sorunsalı ve Unidentified Developer probleminin çözümü

Yepyeni macOS Sierra kurulumu yaptıktan sonra  3.part programları yüklemeye başladım. Çoğu program tabiki App Store üzerinden rahatlıkla sahip oluyorum. Gel gelelim App Store haricinde uygulama yüklemekle ilgili macOS Sierra sürümünün ufak bir problemi var. Normal kullanıcılar için yetkili geliştiriciler tarafından imzalanmamış programları Sierra ile artık yükleyemiyoruz. Buna izin vermiyor 🙂

Benim yıllardır kullandığım bir development environment ım  var. Hatta daha önceleri bununla ilgili şurada bir yazı yazmıştım. Ancak programları kurarken bir şey farkettim. Adobe, Sketch gibi çok bilindik yazılımları zaten belirttikleri şekilde, onlara has otomatik kurulum araçları ile kurduğumuz için başlarda anlamadım.

Sonrasında butik mini programları yada kendime kendim için yazdığım 🙂 programlarımı kurmaya başladığımda Security&Privacy sanıyorum Türkçesi Güvenlik ayarları içerisindeki, App Store harici indirilen tüm programlara izin verme seçeneğinin Sierra ile artık olmadığını fark ettim.  Bu ayar System Preferences(Sistem Özellikler) içerisinden Security&Privacy seçeneği altında Anywhere olarak geçerdi.

disable-gatekeeper-mac-os-x

 

Mavericks, Yosemite gibi tüm sürümlerde tamda olması gereken yerde yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi dururdu.Bizde Anywhere işaretler hayatımıza devam ederdik. Bunu seçmezsek aşağıdaki örnekteki gibi imzalanmamış uygulamaları açamazdık.

 

app-cant-be-opened-unidentified-developer

Bu hata imzalanmamış kimliği olan bir program olduğunu belirtir

 

Bu hatanın tek çözümü yukarıda bahsettiğim alanı ANYWHERE yapmak.

 

Ancak macOS Sierra yüklediğiniz anda System Preferences > Security & Privacy başlığı altında aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaşıyorsunuz.

gatekeeper-allow-apps-anywhere-macos-3-610x512

 

Gördüğünüz gibi Anywhere seçeneği ortalarda gözükmüyor. Şimdi bu konuyu düzeltelim.

Bunun çözümü yine TERMINAL uygulamamız üzerinde. Macintosh bilgisayarınız içerisinde yer alan arama çubuğuna terminal yazıyorsunuz. Bu sayede uygulamaya erişiyorsunuz.

Screen Shot 2016-12-08 at 00.25.42

ve sihirli sözcükleri yazıyoruz.

sudo spctl –master-disable 

Bunu yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi terminal pencerenize yapıştırıp ENTER basınız.

Sonrasında System Preferences > Security & Privacy içerisinde gittiğinizde mutlu son.

gatekeeper-allow-apps-anywhere-macos-2

 

Sormak istediğiniz olursa bana nasıl ulaşırsınız biliyorsunuz.

 

 

GateKeeper Sorunsalı ve Unidentified Developer probleminin çözümü” üzerine 2 düşünce

  1. Geri izleme: macOS Sierra USB Bellek üzerine kurulum diski hazırlama işlemi | Uğur Ethem Aydın

  2. ugur

    Yazı içerisinde kod kullanımında sanıyorum bir sıkıntı olduğu için TİRE işaretini yazdırmakta sorun yaşıyorum. Doğru şekilde burayada yapıştırıyorum. Buradakini kullanabilirsiniz.

    sudo spctl --master-disable

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.