Elastix G729 codec yükleme

PPBX Santralimizi (FreePbx, Elastix, Trixbox vb.) kurup hazır hale getirdikten sonra yapmamız gereken en önemli konfigürasyonlardan birisi de ses kodekleridir. Genelde kullanıcıların ve operatörlerin tercih etttiği kodekler g711 (alaw, ulaw) ve g729 ‘dur.

G729 ses kodeği Digium firması kanal başına 10$’a satmaktadır. Fakat Intel ile yapılan anlaşmayla bu kodekler öğrenme/eğitim amaçlı olarak aşağıda anlatilan şekilde sisteminize kurabiliyorsunuz.

Burada önemli bir nokta var. G729 kodeğini kullanmak için ille de bu yükleme işlemini yapmak zorunda değilsiniz. Eğer çağrı başlattığınız noktada (ip telefon, softphone veya analog fxs vb.) g729 desteği varsa ve aynı zamanda çağrıyı sonlandırmak üzere tanımladığınız trunk daki operatörünüzde de g729 desteği bulunuyorsa, yani asterisk kodekler arasında bir encode veya transcode işlemi yapmayacaksa pass-through özelliği ile bu kodeklerin iki nokta arasında transferi sağlanacaktır. (Bunun için sip.conf dosyasını düzenlemeniz yeterli olacaktır.)

Yalnız santralinizde konferans, DTMF digit toplama, ses kaydı, ivr vb. uygulamalar yapacaksanız asterisk trascode ve encode yapma ihtiyacı doğacaktır. Bu yüzden g729 kodeğini yüklemeniz gerekir.

Yine bir STH operatörü ile ara bağlantı yapacaksak yani ses paketleri internet üzerinden taşınacaksa (özellikle internet alt yapımız da bu konuda yetersizse) G729 kodek kullanmalıyız.

Codec

Bandwidth IP-UDP-RTP Packet Payload Size Ethernet Bandwidth
G711 64 kbps 80 kbps 50 s 160

95 kbps

G729 8 kbps 24 kbps 50 s 20

39 kbps

Bu yüzden çoğu STH Operatörleri de kendi tarafındaki aşırı bandwidth oluşumunu engellemek için sadece G729 olarak gelen paketleri kabul ederler.
Kurulum için aşağıdaki adımları izleyelim;

İlk adım olarak g729 kodek dosyasını, asterisk versiyonu ve işlemci tipimize göre indirmemiz gerekiyor. Bu komut ile işlemcimiz hakkında bilgi edinebiliriz.

# cat /proc/cpuinfo

http://asterisk.hosting.lv/ adresinden işlemci modelimize ve asterisk versiyonumuza uygun kodeği tespit edip linkini kopyalıyoruz.

Sonra putty.exe yardımıyla sunucumuza bağlanıp aşağıda belirtilen klasörüne gidiyoruz. (32 bitler için “lib” klasörüdür.)

# cd /usr/lib64/asterisk/modules

Aşağıdaki komut ile önceden linkini aldığımız kodek dosyasını sunucumuza indiriyoruz.

# wget http://asterisk.hosting.lv/bin162/codec_g729-ast16-gcc4-glibc-x86_64-barcelona.so

Aşağıdaki komut ile gerekli dosya iznini veriyoruz.
# chmod 755 codec_g729-ast14-gcc4-glibc-athlon-sse.so

Bu komut ile de dosya ismini düzenliyoruz.

# mv codec_g729-ast14-gcc4-glibc-athlon-sse.so codec_g729.so

 

/etc/asterisk/sip.conf dosyasına aşağıdaki parametreleri ekliyoruz.

allow=g729
allow=alaw
allow=ulaw
disallow=all

Ve asteriski yeniden başlatarak kurulumu bitiriyoruz. FreePBX ekranından codec seçimi yaptıysak sip.conf dosyasını ekstradan editlememize gerek yoktur.

 

# service asterisk restart

Asterisk CLI ekranına aşağıdaki komutu yazarak kodeğin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz. Eğer G729 karşısında çevrim değerleri varsa başarılı bir şekilde kurulduğu anlamına gelir.
# asterisk -r
# core show translation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.