MAC PRO – Bir efsane yeniden mi doğuyor?

18-721346-3MacBook Pro ile devamlı karıştırılan, eskilerin G5 olarakta adlandırdığı, yaratıcılık kokan bir iş istasyonu.Fotoğraf ve video prodüksiyon stüdyoları ve reklam ajanslarının ağır abisi geri döndü.

Mac Pro, Apple dünyası içerisinde yer alan en güçlü makine demek sanıyorum yanlış olmayacaktır. 2008 senesinde ciddi bir güncelleme yapılan G5 intel işlemcisi ve yenilikçi donanımı ile Apple ekosisteminde kendine güzel bir yer edinmişti. Üzerinden geçen senelerde tektük de olsa ufak donanımsal güncellemeler alan Mac Pro, gelişen Apple ekosisteminin üvey evladı gibi bir kenara atılmış nasıl olsa sadece profesyonel kullanıcılar tarafından kullanıyor düşüncesimidir bilinmez, ciddi bir gelişme gösterememişti.

Mac-Pro

Bu süreçte, MacBookPro (Apple Notebook) , iMac, MacbookAir , iPad, iPhone ,iPod gibi bir çok devrimsel ve yenilikçi cihazlarla kaşılaştık. Ama bir türlü MacPro ile ilgili herhangi bir yenilik görememiştik ki sonunda Apple 2013 WWDC da güzel bir video ile bizleri heyecanlandırmayı başardı.İşte o video 🙂

2013 sonbaharında satışa çıkacağını açıkladığı yeni cihaz adeta bir sır gibi saklanıyor ve ciddi şekilde bizler tarafından takip ediliyordu. Sonunda iPad Air tanıtımı ile Mac Pro’nun da detayları paylaşıldı.

Bu yeni cihaz mevcut iş istasyonu sınıfındaki cihazlardan çok farklı bir yapıda sunuldu. Tasarım olarak gördüğünüz göreceğiniz en garip kasaya sahip…Yeni Mac Pro ‘ nun Tasarımsal detaylarına  bakacak olursak

Yenilenen Kasa 

Genel bakış

Yenilenen kasa yapısına genel bakış

Yeni Mac Pro yepyeni bir kasa yapısı ile bizleri karşılıyor.Apple bu ürünün neden bu şekilde bir kasaya sahip olduğunu faklı bir bakış açısı ile bizlere anlatmış.

Yeni Mac Pro üzerinde çalışmaya başladığımızda, profesyonel bir bilgisayarı oluşturan her şeyi yeniden ele aldık: grafikler, depolama, genişleme, işlem gücü ve bellek. Ve her birini yeniden tasarlarken olabilecek en iyi ve en ileri teknolojiyi geliştirmek için sınırları zorladık. Her şeyi bir araya getirdiğimizde tamamen “yepyeni” bir sonuca ulaştık. Daha önceki her şeyden bütünüyle farklı, radikal bir sonuç. Alışılagelmiş olana karşı gerçekten güçlü iddialar üreten bir sonuç.

Hakikaten Yeni Mac Pro Alışılagelmiş bir yapıdan çok uzak bir cihaz.Peki bu cihazın boyutları ile ilgili biraz bilgi vermem gerekirse aslında iri bir insanın bir karışı kadar diyebiliriz.


mac-pro-gallery7-2013_GEO_US

Eski Mac Pro ile Yeni Mac Pro ‘yu yan yana koyduğumuzda elde ettiğimiz görüntü ise şu şekilde.MacPro2013_35781456_29

evet gördüğümüz gibi minicik bir cihazla karşı karşıyayız.Bu kadarcık cihazın büyük işler başarabileceğini çok hayal edemesekte neden bu şekle geldiğine bakalım isterseniz.

Thermal Core

Bunun en önemli sebeplerinden biri verimlilik ile alakalı.Üzerindeki iki  ekran kartı ve bir Xeon işlemciyi gel gelelim sırt sırta yerleştirdikleri için bu tasarım neticesine ulaştıklarını var sayıyorum. Yani birden fazla soğutucu sistem kullanmak yerine tam ortada büyük bir soğutucu panelin etrafına bu üç ana üniteyi yerleştirmişler ve bunada THERMAL CORE yani termal çekirdek  adını vermişler.

Mac Pro Termal Çekirdek

Mac Pro Termal Çekirdek

Zekice bir tasarım anlayışı olmuş ve elbette bugüne kadarki bilgisayar kasası yapısına yeni bir soluk getirmiş.Zaten Apple dan her zaman görmeye alışık olduğumuz bir yenilikçi yaklaşım olmuş.Bir de Apple dan dinleyelim termal çekirdek yapısını

Yeni Mac Pro, düşünülemeyecek kadar küçük bir alana benzeri görülmemiş miktarda güç sığdırır. Bunu yapabilmemizi sağlayan en önemli şeylerden biri zekice tasarlanmış termal çekirdektir. İşlemciyi ve grafik kartlarını soğutmak için birden fazla ısı havuzu ve fan kullanmak yerine, her şeyi; hava akışını ve termal kapasiteyi en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış tek parça hadde alüminyuma yerleştirdik. Bu sistem, ısıyı CPU ve GPU’lardan uzaklaştırıp tüm çekirdeğe eşit şekilde dağıtarak çalışır. Bu şekilde, bir işlemci diğerleri kadar yoğun çalışmadığında geriye kalan termal kapasite, diğer işlemciler arasında etkili bir şekilde paylaşılabilir. Daha önce hiçbir bilgisayar bu şekilde tasarlanmadı. Ve böylesi çok daha anlamlı olduğu için, artık başka bir şekilde tasarlanabileceğini düşünmek çok zor.

Flash Depolama (SSD)

Standart da kullanılan katı hal sürücülere nazaran ciddi performans artışları sağlayan SSD diskler artık hayatımızda ciddi bir yer tutuyor.Apple da Yeni Mac Pro da tamamen Flash Depolama ünitelerine yer vermiş.Bildiğimiz PC lerde yer alan SATA bağlantı portu bu cihazın Anakartı üzerinde yer almıyor.Bunun yerine PCI yuvası üzerinden SSD Depolama ünitersi yer alıyor.Bilindiği üzere PCI yuvası üzerinden bağlanan Harddisk ler normal Sata veri yolu üzerinden bağlananlara göre ciddi performans artışı sağlamakta.Tabiki 7200 Rpm sürat ile dönen katı hal sürücüler (bildiğimiz standart harddisk) üzerinden bu SATA ve PCI farkını anlamasakta SSD Depolama birimlerinde bu farkı net bir şekilde görebiliyorduk.Apple Sata arayüzünü devreden çıkartarak olabilecek en hızlı şekilde PCI denetleyici üzerinden data akışını sağlıyor bu da bize yapılabilinecek en hızlı sürati sağlıyor.Ancak Üzerinde standart donanımda 256GB alana sahip bir disk geliyor.Özel bir yuvası olduğu için de TeknoMarketler üzerinden hemen gidip 1TB SSD satın alıp bağlayamıyoruz.SSD lerin ciddi fiyatları artık düşsede, hala istenilen fiyat performans oranına yaklaşamadığı için ilk etapda bu cihazı 256GB hardiski ile kullanacağız gibime geliyor.

Peki ikinci bir hard disk takamazmıyız? 256GB alan bizim neyimize yeter? dediğinizi duyar gibiyim.Apple bu üründe ikinci bir internal olarak ikincil bir hard disk bağlayabilmemiz için bir alan yerleştirmemiş bunun yerine sanki içinde takılıymışcasına veri yoluna sahip bağlantı birimleri getirmiş bu sayede 20GB/S hızla external disklerimizle veri transferi yapabileceğiz.Normal bir ev kullanıcısı 1GB/S hızı internal hard diski ile görmemişken ciddi anlamda farklı bir devrimde bu alanda karşımıza çıkıyor.

Genişletme

mac-pro-gallery8-2013

Cihazımıza yeni harddiskler ve diğer birçok birimi bağlamak için apple herşeyi dışarı atmış.YeniMac Pro nun içerisine öle Tv kartı bağlıyayım gibi hayallere sakın ola kapılmayın 🙂 Genişletme için bir çok seçenek sunulmuş ve dediğim gibi herşey dışarda.Bu sayede cihaz ciddi şekilde küçülmüş.Diğer PC üreticilerinden alışık olduğumuz büyük ve içi boş kasaların en büyük problemi performanslı bir genişleme arayüzü sunamamalarıydı. En performanslı arayüz USB 2.0 iken artık yeni yeni hayatımıza giren USB 3.0 ile genişleme kurgusu bir kademe daha ileri gitti.

cable_hero
Ancak Apple’ın INTEL mühendisleri ile beraber üzerinde geliştirmeler yaptığı, Thunderbolt teknolojisi USB 3.0 dan kat kat daha hızlı olduğu için bu teknoloji sayesinde sanki bilgisayarının içinde çalışıyormuş gibi hızlı çalışan harici donanımlar bağlamamız olası oldu.

performance_hero

hero_icon

Bir kaç senedir kullandığım Thunderbolt teknolojisi hakikaten hız noktasında diğer hiçbir teknolojiye benzemiyor ve işlerimi fazlası ile görüyor iken, Apple Yeni Mac Pro da işi bir adım daha öteye götürerek ThunderBolt2 adını verdiği ve mevcut teknolojinin sağladığı hızın tam iki katını sağlayan bir teknoloji ile hamlesini yaptı.Evet saniyede 20GB veriyi Thunderbolt üzerinden iletebiliyoruz.Ayrıca seri bağlantı şekli ile tüm cihazları sırt sırta bağlayıp kullanabiliyoruz. Çok garip ama gerçek. Apple kullanıcılarının tarafında hayat o kadar kolay ki :)Thunderbolt ile ilgili ayrıca bir yazı yayınlayacağım orada detayları paylaşırım.Şimdi genişleme konusuna geri dönersek Apple bu konuyu nasıl açıklamaş birde ona bakalım…

Geleceğin profesyonel bilgisayarını yaratırken, bilgisayar kasasının içindeki alanla sınırlı kalmadan, çok büyük miktarda genişleme olanağı sağlamak istedik. Yerleşik Thunderbolt 2, USB 3, Gigabit Ethernet ve HDMI 1.4 bağlantı noktalarıyla tasarlanan Mac Pro, esnek ve yüksek performanslı genişlemede yeni bir standart oluşturuyor. Bilmenizi isteriz ki, kendisi bugüne kadar ürettiğimiz en genişletilebilir Mac. Ve tamamen ihtiyaçlarınıza, çalışma biçiminize göre özelleştirilmiş bir iş istasyonu kurmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip.

Gelelim en güzel yere.Peki ya fiyatı?

mac-pro-final-650x0

Standart Konfigrasyon

  • 3.7 GHz Quad-Core Intel Xeon E5 processor
  • 16GB 1897 MHz DDR3 RAM
  • Dual AMD FirePro D300 graphics cards with 2GB of RAM each
  • 256GB SSD
  • 6 Thunderbolt 2.0 Ports, 4 USB 3.0
  • 802.11ac + Bluetooth 4.0
  • Satış Fiyatı: $2,999
  • Apple Store Türkiye Online Satış Sayfası

Apple Store Türkiye üzerinden ürünü şubat ayında teslim alacak şekilde sipariş verebilirsiniz. Henüz teslimatlar başlamasada satış işlemleri başladı. Cihazın belirttiğim gibi giriş fiyatı 2999$ ama siz konfigrasyonu değiştirip süper bilgisayar yaratmak isterseniz fiyat cidden değişiyor.Ben bütün özelliklerini olabilicek en iyi şekle getirdiğimde 25.000 TL nin üzerinde bir rakam ile kendi konfigrasyonumu yaptım 🙂

ugurethemaydin mac pro konfigrasyon

ugurethemaydin mac pro konfigrasyon

Peki alsak sonrasında bu konfigrasyonu yapsak ?

cpu-131227

Yeni Mac Pro Anakartı

Cevap .Ekran kartı haricinde Yapılabilir. Apple buna izin vermiş isterseniz anakart üzerindeki işlemciyi sökün. Bildiğimiz anakartlardaki gibi sökülüp takılabilir cinsten. Tabiki bu işlemi yapmayı kolay sanayın. Bir teknomarkete girerek bu cihaz için donanım satın alamazsınız. Çünkü bu cihaz üzerindeki her donanım profesyoneller için yapılmış.Ekran kartı Ati’nin Profesyoneller için hazırladığı FIREPRO serisinin mimarisinde apple için yeniden dizayn edilmiş hali olduğu için hiçbiryerde satın alamazsınız ve ekran kartına güncelleme yapamazsınız, işlemcisi Intel’in Xeon serisi sunucularda kullanılan işlemcisi, üzerindeki Ramler ECC diye tabir ettiğimiz sunucu seviyesi ramler. Harddisk PCI tabanlı mini SSD.

Teknomarketlerde bu yüzden bulunamaz. Ama tedarik edilebildğinde cihazı dilediğiniz gibi upgrade edebileceğinizi varsayıyorum.

Satın alacaklara Not

Ürünü işlemcisi değiştirilebilir.Ama zor bir süreç olacağı kesin.

Bu üründe korkmadan basit bir şekilde ramlerini değiştirebilirsiniz.

Alırken ramlerini minimum seviyede alabilir bütçenizi değiştirilemeyen parçaların başında gelen Ekran kartına yatırabilirsiniz. 

Satın alırken 12GB ramle geliyor. 64GB yapmak isterseniz ekstra olarak 1300$
ödemeniz gerekir. Ancak muadil ramleri an itibari 900$ da amerikada bulabilirsiniz.Gün geçtikçe bu fiyat 500$'a kadar inebilir. Bir sene bekliyip 64GB ram i
500$'a alabilirsiniz ama ekran kartını hiçbir zaman değiştiremiyebilirsiniz.

SSD Depolama alında da keza abartmayınız. Standart donanımındaki 256GB'ı seçip sonrasında rahatlıkla yeni bir SSD alabilir bu noktada kâr elde edebilirsiniz. Hatta Apple'ın an itibari ile yayınladığı SSD sökme işlemi ile ilgili klavuzu
yer almakta.
Apple'ın an itibariyle yayınladığı SSD sökme işlemi ile ilgili dökümantasyonu.

Apple’ın an itibariyle yayınladığı SSD sökme işlemi ile ilgili dökümantasyonu.

Bu yüzden satın alırken bu durumları göz önünde bulundurur iseniz kârlı
çıkacaksınız.

Son olarak Mac Pro ‘nun üretim aşamaları ile ilgili güzel bir video ile veda edeyim.

Bu yazıda Yeni MAC PRO ‘yu detaylı bir şekilde fikirlerimi paylaşmış ve hakkında bilgiler vermiş oldum.Yorumlarınızı Facebook ve Twitterüzerinden yada sayfanın altında yer alan yorum alanınan bekliyorum.

Görüşmek üzere.

Uğur Ethem AYDIN

@ugurethemaydin

ugurethemaydinSosyalAglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.