Asp de Mysql Fonksiyonları kullanmak

Selamlar Saygılar;

Asp ile senelerdir bir çok proje geliştirmiş biri olarak asp ye başlarken ado nesnesi ile yaptığımız şaklabanlıkları zaman geçtikce gelişen ve büyüğen web sektörü içerisinde alt yapımız geliştirme çabamızın içerisinde yetersiz kalıyordu.

Geçen zaman içerisinde access deki yeteneksizlik ve güvenirlik problemleri yüzünden ve büyük projelere uyum sağlayamamasından ötürü farklı bir veritabanı arayışı içine girdim.

Mssql ilk gözümü çarpan oldu.Biraz kullandıktan sonra sunucu tarafındaki kaynak tüketim problemleri(fazla kaynak tüketimi) ve maliyetli bir yapısı olduğundan mysql üzerinde bişiler yapmayı düşündüm.

Sonrasında Mysql nimetleri ve hızını gördükten sonra asp ve mysql ikilisinin ne kadar çok yakıştığını öğrendim.

Gel zaman git zaman Php ye geçip bu mysql meletini daha rahat kullanmayı düşünmedim değil.Ancak Asp ye olan bağlılığım buna hep engel teşkil etti. oje tabanlı programlamaya ne kadar imrensemde asp de buna çok fazla dokunamasakta HTML kodları arasında esnek bir şekilde kod yazabildiğimiz müthiş script ,asp bizi her zaman kucakladı.

lafı fazla uzatmadan asp ve mysql olayına bir bakış açısı daha getirip hemen php de ki mysql fonksiyonları gibi asp de de hızlı kod yazmaı oop modeline yaklaşmayı nasip eden kodlar ile sözlerime devam edeyim.

[sourcecode language=”vb”]

Class Veritabani
Public SQL,RS,TOTAL

Public Function EXE(e)
SQL = replace(SQL,"Select","Select SQL_CALC_FOUND_ROWS")
Set RS= conn.Execute(SQL)
if inSTR(e,"toplam") > 0 then TOT()
End Function

Private Function TOT
Set e = conn.Execute("SELECT FOUND_ROWS() as x")
TOTAL = CINT(e("x"))
Set e = nothing
End Function

Public Function CLS
Set RS = nothing
End Function
End Class
[/sourcecode]
Bu da kullanım şekli…
[sourcecode language=”vb”]
Set kayitCek = new Veritabani
With kayitCek
.SQL = "Select * from tablo"
.EXE("toplam")
response.write .RS("FieldName")
response.write .TOTAL
.CLS
End With
Set kayitCek = nothing
[/sourcecode]

Asp de Mysql Fonksiyonları kullanmak” üzerine 3 düşünce

  1. diloş

    slm… ya ben bilgisayar programcılığını okuyorum arkadaşım ve proje odevim myqsl de ki fonksiyonlar lütfen biraz daha yardımcı olun daha genis bilgiler istiyorum teşekürler…

  2. Uğur Ethem AYDIN Yazar

    İlgilinize teşekkürler.Takıldığınız noktaları ve merak ettiklerinizi iletirseniz konu ile ilgili bloğumda sizler için sorularınıza cevap olacak bir yazı yazabilirim…

  3. diloş

    arkadaşım bende ilgine teşekkür ederim…benim istedigim myşql de ki her bir fonksiyona örnek verip açıklamanız çünkü bu konuyu iyi anlamak istiyorum ve proje ödevim çok önemli bana yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.