MacOS X ‘de yer kalmadı

iMovie , Final Cut gobi Apple yazılımlarını sıkça kullanırım. Video prodüksiyon, montaj gibi işler yapmanız gerektiğinde en büyük sıkıntınız hardiskinizde yer kalmaması olduğunu bu işlere bulaşmış çoğu insan bilir.Velhasıl yine bulaştım iMovie ile bişiler yapmaya . Elimdeki birsürü fotoğrafı ve videoyu bir flimde toplayayım dedim.Başladım çalışmaya

iMac ‘imde 240GB’lık bir SSD kullanmaktayım.Ortalama boş yerim 30-40 GB arasında değişir. Bir kaç gün video ile haşır neşir olduktan sonra yetersiz disk alanı hatası almaya başladım.

iMovie Projemin daha ortasındaydım halbuki. Elimdeki gereksiz dosyalardan kurtulmaya karar verdim.

DownloadsFolderIcon
Desktop
Documents
Music
Download

Şimdi ise yukarıda belirttiğim dosyalara dalıp gereksiz herşeyi temizledim.Ancak bu temizlik kısa süre sonra yeterli gelmedi. iMovie üzerinde işlem yaptıkça iMovie Render alıp hardiskimi iyiden iyiye doldurmaya devam ediyor.Detaylı bir şekilde silebileceğim programlara giriştim. Xcode Beta vs gibi programları elden çıkarmaya karar verdim.Bu sayede 10 GB daha kazanmış oldum.

Ancak ve ancak yine yetmedi 🙂

yahu herşeyi temizledim.yetmiyor yetmiyor.sonra hardiskimin içinde ne bukadar çok yer tutuyor diye giriştiğimde HomeFolder içerisinde detaylı bir araçtırma yapmaya karar verdim.Uzun bir süre Calculation size… yazısı ile karşılaştıktan sonra 175GB kullanılıyor ibaresi ile şaştım kaldım.

Screen Shot 2014-09-02 at 13.54.08

Tüm home dizinimdeki download,documents vs temizledim.Sadece Movie klasöründe 30 GB lık video dosyaları buldu.Home dizinine uzaktan baktığımda 175GB kullanıldığını ancak içinde girip tüm dosyalara baktığımda 50GB kullanıldığını gördüm.Aradaki 125GB nereye saklanmıştı.

Araştırmaların sonucu suçluları tek tek yakaladım. 🙂

/Users/ugurethemaydin/Library/Application Support/MobileSync

70GB MobileSync klasörü ne olaki bu kadar dosya… SİLDİM…

/Users/ugurethemaydin/Library/Application Support/Mail

20 GB Mail klasörü.Burada Macintoshunuzda kullandığınız default mail client ın dosyaları var.Ben önceden kullanıyordum.Şimdi ise AirMail kullandığım için bu klasör içerisindekilere gerek kalmadı.SİLDİM…

bunların dışında silmiş olduğum eski programların kalıntılarıda içindeydi.

/Users/ugurethemaydin/Library/Application Support/

klasörünü güzelce temizlediğimde 100GB lik bir alan kazandım ve bu sayede iMovie projemi rahatlıkla bitirebildim.

Sizde projenin ortasında yersiz kalırsanız bu klasörlere dalabilirsiniz…

Kolaylıklar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.