MacOS sabit disk alanı yetmez ise neler yapılabilir.

iMovie, Final Cut gibi apple yazılımlarını sıkça kullanırım. Video prodüksiyon, video montaj  işleri yapmanız gerektiğinde en büyük sıkıntınız sabit diskinizde yer kalmaması konusu olmuştur.

Final Cut ve iMovie nasıl çalışır

Apple ekosisteminde iMovie ve Final Cut Pro gibi yazılımlar, video montaj işlemlerini yaparken bizlere bir preview (ön izleme) alanında video muzun o anki durumunu gösterirler.

Bu işlemi yapabilmek için hazırlanan videonun o zamana kadar olan tüm olaylarını render ederek cihazımızın içerisindeki sabit disk alanında saklarlar. Bu durum proje ile çalışırken işlemcimizin üzerinden  bir yük almak için yapılır.

Ancak bu durumda her yaptığımız işlem sonunda videonun neredeyse o zamana kadar olan değişiklikleri için yepyeni çıktılar üretilir. Buda ciddi bir yer işgali demektir. Bu FinalCut yada iMovie için sanıyorum çözümü pek kolay olmayan değiştiremediğimiz bir durum. Eğer bu uygulamalar ile çalışacaksanız ciddi bir sabit disk alanına ihtiyacınız olacaktır.

Peki yerimiz yoksa ne yapacağız.

Pek fazla yapılacak bir şey olmasada mac içerisinde bir gezintiye çıkarak önem sırasına göre bir çok klasörü silmemiz gerekebilir.

Benim hikayem

Elimdeki birçok fotoğrafı ve videoyu bir video altında derleyip toplayayım dedim. iMac ‘imde (2014 yılındaki cihazım) 240GB’lık bir SSD kullanmaktayım. Ortalama boş yerim 30-40 GB arasında değişir. Bir kaç gün video ile haşır neşir olduktan sonra yetersiz disk alanı hatası almaya başladım.

iMovie Projemin daha ortasındaydım halbuki. Elimdeki gereksiz dosyalardan kurtulmaya karar verdim.

DownloadsFolderIcon
Desktop
Documents
Music
Download

Şimdi ise yukarıda belirttiğim dosyalara dalıp gereksiz her şeyi temizledim. Ancak bu temizlik kısa süre sonra yeterli gelmedi. iMovie üzerinde işlem yaptıkça iMovie Render alıp sabit diski iyiden iyiye doldurmaya devam ediyor. Detaylı bir şekilde silebileceğim programlara giriştim. Xcode Beta vs gibi programları elden çıkarmaya karar verdim.Bu sayede 10 GB daha kazanmış oldum.Ancak ve ancak yine yetmedi 🙂

Sabit disk içerisine derin bir bakış

Herşeyi temizledim ancak yetmiyor yetmiyor. Sonrasında sabit diskimin içinde ne bu kadar çok yer tutuyor diye araştırmaya başladığımda, HomeFolder içerisinde uzun bir süre Calculation size… yazısı ile karşılaştıktan sonra 175GB kullanılıyor ibaresi ile şaştım kaldım.

Screen Shot 2014-09-02 at 13.54.08

Tüm home dizinimdeki download,documents vs temizledim.Sadece Movie klasöründe 30 GB lık video dosyaları buldu.Home dizinine uzaktan baktığımda 175GB kullanıldığını ancak içinde girip tüm dosyalara baktığımda 50GB kullanıldığını gördüm.Aradaki 125GB nereye saklanmıştı.

Araştırmaların sonucu suçluları tek tek yakaladım. 🙂

/Users/ugurethemaydin/Library/Application Support/MobileSync

70GB MobileSync klasörü ne olaki bu kadar dosya… SİLDİM…

/Users/ugurethemaydin/Library/Application Support/Mail

20 GB Mail klasörü.Burada Macintoshunuzda kullandığınız default mail client ın dosyaları var. Ben önceden kullanıyordum. Şimdi ise AirMail kullandığım için bu klasör içerisindekilere gerek kalmadı.SİLDİM…

bunların dışında silmiş olduğum eski programların kalıntılarıda içindeydi.

/Users/ugurethemaydin/Library/Application Support/

klasörünü güzelce temizlediğimde 100GB lik bir alan kazandım ve bu sayede iMovie projemi rahatlıkla bitirebildim.

Sizde projenin ortasında yersiz kalırsanız bu klasörlere dalmayı düşünebilirsiniz…

Aman dikkat kullandığınız şeyler olabilir. Bu durum benim özelimde gerçekleştiği için silinen kaybettiğiniz dosyalarınızdan mesul değilim. 🙂

Kolaylıklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.